Изложбата „България. Иновации и традиции“ гостува в Шумен

Даниела Тодорова и Тодор Тодоров представят своята изложбаБългария. Иновации и традиции“ на 12 ноември от 17:30 ч. в ХГ Елена Карамихайлова“ (първи етаж). Експозицията ще остане в залата на галерията до 10 декември. Събитието в Шумен ще бъде премиера за България, след като изложбата гостува успешно в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския съд в Люксембург и в Българския културен институт в Берлин.

На откриването ще прозвучат творби на шуменски класици в изпълнението на Камерен състав към Симфониета Шумен: Гергана Петрова, Теодора Юлкова и Галя Ушева. Водещ ще бъде програмният директор на Jazz FM Светослав Николов.

Мисията на проекта е да представи фрагменти от древното духовно наследство на България, повлияло върху европейската история и култура. Експозицията е от произведения на съвременното изкуство, съчетаващи посланията от хилядолетна история с визуалния облик на музиката в скулптурите на Тодор Тодоров и свитъците на Даниела Тодорова. Творбите показват дълбоките връзки на България с останалите европейски страни чрез митове, ритуали, легенди, музика и архeтипи. С езика на хартията и бронза символично са представени тайнствата на древните траки и на богомилите, показани са достиженията на християнската култура и на писмеността.

Организатори са Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, фондация „Аматерас“ и радио Jazz FM, в партньорство с Община Шумен и финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Д-р Тодор Тодоров е известен на световната сцена като творец в областта „ЕлементаЛна скулптура“, като включва природните енергии в произведенията си. Монументален скулптор, познат с произведенията си в градската среда, той е автор на Водната каскада „13 века България“ в Шумен. Това е най-големият хоризонтален паметник в България.

В началото на творческата си кариера той изпълнява и редица мозайки, сред които тази на светите братя Кирил и Методий в църквата „Сан Клементе“ в Рим. В 72 реализирани проекта негови творби одухотворяват обществени пространства в 21 държави на пет континента. Работите му в малък формат са притежание на държавни и частни колекции в целия свят. Изложбите му от кавалетна скулптура у нас и в чужбина са над 100 групови и 28 самостоятелни. Член е на Съюза на българските художници, Кралското британско дружество на скулпторите, Международната организация за кинетично изкуство и др. Негови статии и лекции за монументалната скулптура в градска среда отразяват съвременните тенденции в областта. Д-р Тодор Тодоров е и преподавател, а през 2014 г. издава „ЕлементаЛна скулптура – теория и практика“.

Даниела Тодорова е автор в областта на хартиеното изкуство и куратор в сферата на изящните изкуства. В три последователни години – от 1985 г. до 1987 г., печели национални конкурси за дизайн на стъкло, а след това – и множество отличия за съвременно изкуство. През 2000 г. двамата с Тодор Тодоров създават в шотландския град Хамилтън монументален комплекс от скулптура и витражи, обявен за най-добрия обект, посветен на Милениума. Има над 55 самостоятелни изложби и участва в близо 200 групови, както и в 39 резиденции по цял свят.

Като арт директор на председателстваната от д-р Тодор Тодоров фондация „Аматерас“ е създател на „София хартиен арт фест“ с международен конкурс и с десетки международни изложби в България и по света. Важен фокус на фондацията са събитията за развитие на творческите способности на младите творци. Член е на Съюза на българските художници и на Световната асоциация на работещите с хартия автори IAPMA.

Материалът Изложбата „България. Иновации и традиции“ гостува в Шумен е публикуван за пръв път на SHMOKO.BG.

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!