Заменят боровете с широколистни
10-15 процента от боровите насаждения под „Илчов баир“ на шуменското плато са засегнати от патогенната гъба, която ги изсушава. За страната пораженията са върху 212 000 дка. Гъбата се развива вътре в дървото, в шишарките, в игличките и единственият начин да бъде прекъснат процесът, е заболелите дървета да бъдат изсечени. Това стана ясно от изнесената информация от гл. експерт Кирил Вълчев от Дирекция ПП „Шуменско плато“ и Емил Гелов, директор на СИДП на брифинг днес.
На мястото на отстранените борове, ще бъдат засети широколистни дървета, подходящи за ниската надморска височина в района, казаха специалистите.
Очаква се експерти от Лесозащитна станция-Варна да направят обследване и да определят точните места, където заразените борове да бъдат отстранени. Единственият начин да се намали разпространението на гъбата-вредител е да се направи принудителна санитарна сеч само на засегнатите и изсъхналите дървета, подчерта Вълчев.
Според специалистите явлението не е ново и е започнало отпреди 30-тина години, но се проявява на вълни. Те свързват това с промените в климата – суха зима и горещо лято, ниското влагозапасяване също е голям проблем.
Най-големият проблем обаче специалистите виждат в това, че дърветата са засадени извън техния естествен ареал. Боровете по Илчов баир са на 200 м надморско равнище, където климатът не е подходящ за тях.
Емил Гелов припомни, че назад във времето платото е било голо и масовото залесяване с бор е било заради преодоляване на ерозионните процеси по склона, както и заради развитието на дървопреработвателните предприятия, за които е трябвало да бъде осигурен материал. Този климат обаче не е подходящ за този вид дървета. Тук добре виреят широколистните дървесни видове цер, габър, дъб и др. Така отстранените дървета малко по малко ще бъдат заменени с тях и във времето иглолистните масиви ще бъдат трансформирани в широколистни.
Специалистите прогнозираха, че в близките години няма да има трагични последици, защото на мястото на изсъхналите иглички се появяват нови, но дървото остава заразено и с течение на времето то ще изсъхне.
Материалът Заменят боровете с широколистни е публикуван за пръв път на SHMOKO.BG.