Северна Македония стана победител във второто издание на „Костадин Димитров“

Националният отбор на Северна Македония до 18 г. спечели второто издание на международния юношески турнир „Костадин Димитров“. Оборът от югозапдната ни съседка победи националния отбор на България до 17 г. с 88:74 във финала, провел се днес в „Арена Шумен“ и завоюва трофея на името на легендарния шуменски баскетболен деятел. В мачът за 3/4 място сръбският КК Оканик победи домакина БК Шумен със 103:74.

Финалният мач между Северна Македония и България започна изключително равностойно. Двата отбора показаха много стойностен, бърз и съвременен баскетбол, като още от самото начало на срещата започнаха да бележат в двата коша. В първата четвърт македонците показаха добра защита и поведоха в резултата. Българският отбор обаче не се пречупи и също успя да отбележи поредица хубави атаки. Северна Македония все пак запази първоначалния си аванс и спечели частта с 26:19. Във втората четвърт македонците показа много добра и точна стрелба – 51:38.

„Доволни сме от турнира и постигнатия резултат. Изиграхме два добри мача, въпреки че не съм доволен от играта, но имаме време да тренираме и да я подобрим. Преди да дойдем тук изиграхме само три тренировки в Скопие. Не целяхме победа,  а по-скоро участие във възпоменателния турнир“, сподели впечатленията си треньорът на македонския отбор Тони Симич.

Третата четвърт започна с поредица бързи атаки на македонците, които дръпнаха с 20 точки, до края на частта обаче българите на свой ред затегнаха защитата и започнаха да вземат борбите под кошовете и разликата падна до 16 точки – 74:58. В последната четвърт щурма на българите продължи. Отлична стрелба от дистанция и здрава защита помогна на нашите национали да стопят пасива си до 8 точки, но в последните 3 минути центровете на Северна Македония показаха класа и след поредица добри атаки си върнаха преднината от 14 точки, която запазиха до края на мача.

„За нас беше полезно, успяхме да направим три мача. На финала момчетата от македония показаха повече дух и характер. В началото на мача имахме двама контузени играчи в основния ни център. Видяхме каде имаме пропуски, предстоят ни тренировки за световното 2020 г.“, каза треньорът на българския отбор Даниел Клечков.

В мачът за 3/4 място сръбският КК „Оканик“ излезе крайно мотивиран да грабне победата. От първата минута на срещата сърбите играеха преса срещу БК „Шумен“, което затрудни максимално изнасянето на топката за нашите гардове и след поредица откраднати топки и кошове на бърза атака, сръбският тим си осигури преднина от 14 точки – 20:6. Шумен се разигра в края на първата четвърт главно благодарение на Мартин Йорданов, който се включи в родния си отбор за този турнир, за да почете паметта на големия баскетболен деятел – Костадин Димитров.

Йорданов се представи отлично във всички фази на играта – от борба, през изнасяне на топката, до подаване и точни стрелби. Въпреки това КК Оканик спечели първата четвърт с 10 точки – 26:16. Втората четвърт продължи с доминиращата игра на сръбския отбор в защита и логично разликата се увеличи още – 47:33 в полза на сърбите. През второто полувреме сръбските гости предложиха и много добра стрелба от средно и далечно разстояние. Разликата постепенно растеше в тяхна полза и до края на мача достигна 29 точки – 103:74.

В края на турнира победителите от Северна Македония получи трофея „Костадин Димитров“, купата за второ място остана за България U17, а КК Оканик взе купата за трето място. Капитанът на Северна Македония – Андрей Андоновски пък бе избран за най-полезен играч на турнира. С грамоти пък бяха отличени ветераните на шуменския баскетбол, които преди 60 години спечелиха първите и единствени досега златни медали при подрастващи за шуменския баскетболен отбор, който тогава е носил името „Панайот Волов“. Председателят на управителния съвет на БК Шумен – Петър Минчев благодари на всички участници и закри турнира с пожелание догодина да станем свидетели на още по-силна баскетболна надпревара в град Шумен.

shumenonline.bg

Материалът Северна Македония стана победител във второто издание на „Костадин Димитров“ е публикуван за пръв път на Shumen Online – Новини от Шумен и региона.